گزارش نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران
نوشته شده توسط Farzan
۲۰ بهمن ۱۳۹۲

گزارش نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران

فرزان فرامرزی

رصد و پی گیری اخبار حقوق بشر در ایران کار چندان مشکلی نیست. روزی نیست که خبر از بازداشت شخص یا اشخاصی به دلیل تغییر مذهب یا اعتقاد به مذهبی غیر از شیعه به گوش نرسد. البته در مقایسه با اتفاقی که هفته ی گذشته برای یک خانواده بهائی افتاد، که البته در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم، بازداشت و محرومیت ها می رود که به اخبار خوب در این زمینه تبدیل شود.

گزارش این هفته را با خبر محرومیت از تحصیل یک جوان بهائی شروع می کنیم. "فرشاد فرزان، دانشجوی دانشکده فنی و مهندسی شهید باهنر شیراز، در مهر ماه ۱۳۹۰ در رشته حسابداری بازرگانی این دانشگاه در مقطع کاردانی پذیرفته شد و پس از فارغ التحصیلی و دریافت مدرک در مقطع کار‌شناسی پذیرفته شده و پس گذراندن یک ترم در تاریخ یکم بهمن ماه سال جاری از تحصیل محروم شده است[1]."

در سمنان پدر دو زندانی بهائی این شهر بازداشت شد. "هژبر فیروزیان، ۵۲ ساله، در روز شنبه پنجم بهمن ماه جهت اجرای محکومیت ۴۰ روز حبس تعزیری ما به ازای ۱۲۰۰۰۰۰۰ ریال جریمه نقدی، خویش را به زندان سمنان معرفی و به بند منتقل شد[2]." لازم به ذکر است که دو دختر وی بنام های شیدرخ و گلرخ فیروزیان هم اکنون در زندان سمنان به سر می برند.

نه شهروند سنی در منطقه قلعه چنعان اهواز با اتهام تغییر مذهب از شیعه به سنی بازداشت و به زندان کارون اهواز انتقال داده شدند. ظاهرا جمهوری اسلامی پس از نوکیشان مسیحی اکنون با نوکیشان سنی رو به است و باید در انتظار خبرهای بیشتری از این نوکیشان سنی و برخورد جمهوری اسلامی با آنان باشیم.

جمهوری اسلامی همواره در جوامع بین المللی شعار حمایت از اقلیت ها را سر داده است و همواره بر یکسان بودن حقوق آنان با مسلمانان تاکید دارد این در حالی است که خود ناقض اصلی حقوق اقلیت های مذهبی در ایران است، و بدترین قسمت این داستان، آنجایی است که خانواده هایی که مورد ظلم قرار گرفته اند شکایت خود را به مراجع قضایی ارائه می دهند.

شاید خنده دار باشد که انتظار دادرسی عادلانه از کسانی که خود مسبب این گرفتاری ها هستند. برای مثال "باوجود گذشت بیش از ۱۰ ماه از قتل سعیداله اقدسی در میاندوآب مسئولین نیروی انتظامی هیچ اقدامی برای شناسایی قاتل یا قاتلین وی به عمل نیاورده‌اند. جسد سعیداله اقدسی ۸۳ ساله روز ۳ اردیبهشت ماه سال جاری در منزل مسکونی خود در حالی پیدا شد که دست و پای جسد با طناب بسته شده بود و ۷ ضربه کشنده با شیئی نوک تیز به وی وارد آمده بود[3]."

کار بهائیان در این گونه موارد بسیار سخت است زیرا که در اکثر موارد نمی توانند برای خود وکیل اختیار کنند. در اکثر موراد وکلای منطقه توسط اداره اطلاعات تهدید می شوند که پرونده بهائی ها را قبول نکنند و این باعث می شود بهائیان در پیچ و خم دادگاه ها با موانع بسیاری رو به رو شوند و روند پی گیری پرونده شان نیز کند شود.

اما با این مقدمه باید به سراغ داغ ترین خبر هفته ی گذشته برویم. "شامگاه دوشنبه ۱۴ بهمن ماه فرد نا‌شناسی با سلاح سرد (چاقوی نوک‌تیز) وارد منزل یکی از شهروندان بهائی ساکن بیرجند شده و با ضربات پی در پی و مهلک اعضای خانه را مجروح نمود. در این حادثه آقای قدرت الله مودی از ناحیه شکم و پهلو، خانم طوبی مودی از ناحیه گردن (بسیار نزدیک به شاهرگ) و اعظم مودی دچار صدماتی در نزدیکی ریه‌ها می‌شود[4]."

ضاربین که سر و صورت خود را پوشانده بودند از بالای درب وارد حیات منزل شده و با چاقو به اعضای خانه حمله می کنند و آن ها را مورد ضرب و جرح قرار می دهند. پس از این واقعه جامعه بهائی از مقامات ایران خواستار رسیدگی می شود. "مسئولين در ايران بلافاصله تحقيق درباره اين جرم را آغاز کنند و مرتکب آن را به دست عدالت بسپارند[5]."

 

نکته ی جالب توجه آماری است که در نامه ی جامعه بهائی به چشم می خورد "از سال ۲۰۰۵ تاکنون، بيش از ۵۰ مورد حمله فيزيکی عليه بهائيان ايران صورت گرفته و هيچ يک از ضاربين تحت تعقيب قضايی واقع نشده و به هيچ شکل ديگری نيز به عدالت تسليم نگرديده‌اند. در طی همين دوره، حداقل ۹ بهايی تحت شرايط مشکوکی به قتل رسيده‌اند، و قاتلين نيز از مجازات مصون مانده‌اند."

یکی از ۹ قتل مورد اشاره در بالا در ابتدای دوران ریاست جمهوری حسن روحانی در بندرعباس اتفاق افتاد که آن پرونده نیز تا کنون به جایی نرسیده و ظاهرا در دولت "تدبیر و امید" نه تدبیری برای ریشه کن کردن این گونه تبعیض ها وجود ندارد و نه امیدی برای شناسایی قاتل یا قاتلین.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که دولت حسن روحانی کار خود را با وعده تساوی و عدالت برای تمامی شهروندان ایران آغاز کرد، حال در کشوری که ثبات و نظم دارد، با خانه ی یکی از همین شهروندان به زور وارد می شوند، با چاقو آنان را مجروح می کنند و کسی هم پی گیر ماجرا نیست. امید است که دولت "تدبیر و امید" با بی تدبیری امیدهای کسانی را که آن رای داده اند نقش بر آب نکند.[1] http://tinyurl.com/ksurkfw

[2] http://tinyurl.com/kmyjrd6

[3] http://tinyurl.com/kav67yy

[4] http://tinyurl.com/l2jhgxy

[5] http://tinyurl.com/mt2skcr

تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."